01

Zdrowie

  1. Centra rekreacji sportowej

Moim celem jest, by w każdej dzielnicy powstały boiska – orliki, skateparki, siłownie na świeżym powietrzu lub inne obiekty sportowe. Zadbam o to, by Mieszkańcy mogli mieć bezpośredni i nielimitowany dostęp do miejsc rekreacji.

  1. Mali wielcy sportowcy

Dopilnuję, by ruszył program stypendiów dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. Zadbam o wsparcie dla klubów szkolących i trenujących dzieci. Zwiększymy wsparcie dla tych organizacji. Obecnie często zdarza się tak, że przyznane przez miasto dotacje pozwalają jedynie pokryć koszt wynajmu obiektów sportowych od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

  1. Czysta i Zielona Częstochowa

Ważne jest dla mnie, by na terenie Częstochowy powstawały nowe, zielone punkty. Uważam, że trzeba zadbać o świadome zalesianie miasta. Będę wspierał inicjatywy lokalne, których efektem będzie właściwe zagospodarowanie terenów wokół bloków – w tym mikroogrodów i ogrodów społecznych. Chcę przywrócić ład i dbałość o porządek w naszym bezpośrednim otoczeniu. Zadbam o to, by trawa w centrum miasta była koszona regularnie. Podejmę konkretne działania, by rozwiązać problem szczurów w centrum Częstochowy, który mocno doskwiera mieszkańcom, przedsiębiorcom, a także turystom

  1. Bezpłatne badania profilaktyczne

Chcę rozbudować i poszerzyć program badań profilaktycznych prowadzonych przez miasto.  Potrzeba więcej programów skierowanych dla grup mieszkańców w różnym wieku. Ważnym elementem powinna być profilaktyka onkologiczna.

  1. Ścieżki zdrowia i parki trzech pokoleń

Położę akcent na rozwój programu integracji pokoleń poprzez tworzenie ścieżek zdrowia dla Mieszkańców. Dla dzieci utworzymy place zabaw z elementami sportowymi (wspinaczki, tory przeszkód, interaktywne gry plenerowe. Dla rodziców i dziadków stworzymy zewnętrzne, plenerowe siłownie, a dla seniorów np. plenerowe stoliki do gry w szachy

Moim celem jest stworzenie miejsca, gdzie można zadbać o zdrowie (fizyczne i psychiczne) wszystkich pokoleń.

  1. Rowery miejskie

Celem programu jest zwiększenie zasięgu roweru miejskiego o nowe dzielnice, jego rozbudowa i unowocześnienie oraz wprowadzenie nowych atrakcji. Zadbam o to, by wprowadzić sprawne zarządzanie nadzorem nad rowerami, aby nie dochodziło do przypadków, gdy rowery były porzucane przez użytkowników w różnych miejscach miasta.

  1. Program in vitro

Dopilnuję, by miejski program in vitro został nie tylko utrzymany ale dodatkowo powiększony o kolejne środki. Potrzeby w tym zakresie są wciąż duże. Wiem, jakie to ważne, właśnie dlatego zaangażowałem się w zbieranie podpisów pod projektem programu rządowego.

02

Rozwój

  1. Nowi inwestorzy

Podejmę działania zmierzające do wdrożenia efektywnego programu pozyskiwania nowych inwestorów. Chcemy przyciągnąć inwestorów z zewnątrz, ale ważna jest mocna współpraca
z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mieliby lepsze perspektywy rozwoju swojego biznesu
w Częstochowie.

2. Nowe miejsca pracy

Będę realnie wspierał przedsiębiorców częstochowskich. Nowi inwestorzy i owocna współpraca z nimi przełoży się na nowe miejsca pracy. Częstochowianie dzięki temu otrzymają znacznie lepsze perspektywy i zdecydowanie lepszy wybór na lokalnym rynku pracy, co ograniczy migrację zarobkową do innych miast.

  1. Rozwój biznesu (animowanie biznesu)

Położę akcenty na świadome animowanie lokalnego biznesu. Zorganizujemy sprawne wsparcie i doradztwo dla przedsiębiorców, którzy zamierzają rozszerzyć swoją działalność gospodarczą w Częstochowie. Powstanie też program efektywnego zarządzania relacjami, system poleceń oraz realnych, obopólnych korzyści przy włączaniu rabatów na usługi np. w karcie mieszkańca.

  1. Biuro wsparcia lokalnego biznesu – Reaktywacja Inkubatora Przedsiębiorczości.

Moim celem jest stworzenie prężnie działającego miejsca dla rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, do którego mogliby się zgłaszać przedsiębiorcy i mieszkańcy mający pomysły na nową działalność. Wyodrębnimy także przestrzeń okołobiznesową dla realizacji i pomocy we wdrażaniu nowych idei biznesowych dla studentów częstochowskich uczelni. Na miejscu udostępnimy realną pomoc w zakresie edukacji, rozwoju oraz wsparcie doradców i pomoc prawną.

  1. Lokal na start

Spowoduję wdrożenie programu, którego celem jest wprowadzenie preferencyjnych warunków najmu dla początkujących przedsiębiorców. Przez określony czas (np. 6 miesięcy) będą płacić przysłowiową złotówkę za czynsz, podpisując jednak wcześniej umowę na dłuższy wynajem z konkretnymi obostrzeniami korzystnymi dla każdej ze stron.

  1. Mieszkania komunalne

Dołożę wszelkich starań, by powstawały nowe mieszkania komunalne dla Częstochowian. Obecne inwestycje mieszkaniowe to TBS-y, a potrzebne są mieszkania komunalne dostępne dla wszystkich mieszkańców.

  1. Tańsze akademiki

Zadbam o skuteczną pomoc dla studentów, którzy decydują się na edukację w Częstochowie, a którzy mogą w przyszłości zostać w naszym mieście i przyczynić się do jego rozwoju. Wprowadzimy studenckie bony mieszkaniowe – dofinansowanie do różnych form wynajmu (akademik, wynajem mieszkania) dla osób, które zdecydują się studiować na częstochowskich uczelniach. Konieczna jest współpraca z częstochowskimi uczelniami, m.in. Politechniką Częstochowską, zbadamy możliwość budowy miejskich akademików.

  1. Stadion dla Rakowa/ Infrastruktura sportowa

Moim priorytetem jest finalizacja projektu zbudowania nowoczesnego stadionu w Częstochowie, z którego mogliby korzystać piłkarze Rakowa Częstochowa, obecni mistrzowie Polski. Częstochowa. Kibice i wszyscy Mieszkańcy zasługują na taki obiekt. Inwestycje i remonty innych obiektów sportowych.

  1. Pozyskiwanie funduszy zewnętrzny

Wdrożę program efektywnego, wymiernego i skutecznego pozyskiwania funduszy zewnętrznych dla miasta. W rankingach pozyskiwania środków Częstochowa wypada słabo. Celem jest poprawienie skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

  1. Oferta rozrywkowa (festiwale, koncerty)

Zadbam o należytą organizację imprez kulturalnych i sportowych dużego formatu – koncerty gwiazd, powrót do częstochowskiego maratonu, wykorzystanie Hali Sportowej Częstochowa do goszczenia reprezentacji Polski w różnych dyscyplinach. Konieczne jest również uporządkowanie sytuacji Teatru im. A. Mickiewicz w Częstochowie, gdzie nie ma dyrektora. Sam teatr zostanie  zmodernizowany.

03

Bezpieczeństwo

  1. Miasto bez barier architektonicznych

Miasto w wielu miejscach jest nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ten temat przewija się często podczas sesji Rady Miasta. Sprawię, aby osoby niepełnosprawne mogły czynnie włączyć się w życie miasta.

  1. Ścieżki rowerowe

Utworzę program rozbudowy sieci częstochowskich ścieżek rowerowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. W jego ramach poprawimy również bezpieczeństwo. Wyznaczymy kontrapasy. Po dokonaniu analizy funkcjonujących skrzyżowań, ustalimy, które mogą być niebezpieczne i je naprawimy. Zadbam, by infrastruktura rowerowa służyła naszym Mieszkańcom przez cały rok.

  1. Poprawa infrastruktury drogowej

Zima odsłoniła 13 lat zaniedbań w inwestycjach drogowych. Powstały ogromne dziury na chodnikach i drogach zagrażające bezpieczeństwu naszych mieszkańców. Przykładem jest aleja Armii Krajowej, przy której chodnik z jednej strony jest w tragicznym stanie. Moim celem jest uruchomienie programu, którego efektem będzie znacząca poprawa infrastruktury drogowej.

  1. Bezpieczne przejścia dla pieszych

Niedawna wielka tragedia, do której doszło na ulicy Legionów, pokazała, jak wiele jest niebezpiecznych przejść dla pieszych w Częstochowie. Interweniowałem w tej sprawie, bo w tym przypadku znaczną poprawę bezpieczeństwa można byłoby uzyskać, dzięki wycofaniu pobliskiego przystanku autobusowego. Takich przejść jest więcej, a celem programu jest wprowadzenie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – liczników na skrzyżowaniach, Inteligentnego Systemu Bezpieczeństwa oraz innych innowacyjnych rozwiązań w celu poprawy bezpieczeństwa.

  1. Monitoring wizyjny miasta

Zadbam o to, by rozbudowano i zmodernizowano system monitoringu wizyjnego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których dochodzi do dużej liczby niebezpiecznych incydentów. Przykładem może być sklep przy Nowowiejskiego, o którym ostatnio dyskutowano. Monitoring w takich miejscach pozwoliłby wyłapać wykroczenia i przestępstwa, poprawiając bezpieczeństwo i rozwiązując problem.

04

Rodzina

  1. Darmowa komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży

Dopilnuję, by przywrócono program, wprowadzony przez Koalicję Obywatelską dotyczący darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży szkolnej. Takie działanie przyczyni się do oszczędności w portfelach Mieszkańców Częstochowy, a także zmniejszy natężenie ruchu w godzinach szczytu.

  1. Dotacje do Rodzinnych Ogródków Działkowych

Wdrożę usprawnienia i zwiększę dofinansowanie w programie dotacji dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Celem programu jest współpraca z działkowcami, zwiększenie dla nich pomocy, a także stworzenie wspólnych projektów i programów. Rodzinne Ogródki Działkowe to popularna forma wypoczynku dla tysięcy mieszkańców Częstochowy.

  1. Karta Mieszkańca Częstochowy

Karta Mieszkańca Częstochowy praktycznie nie funkcjonuje, chcę, aby służyła mieszkańcom w znacznie szerszym zakresie. Ulgi powinny obowiązywać w wielu sklepach i punktach usługowych na terenie miasta. Konieczne jest zachęcenie mieszkańców i przedsiębiorców do korzystania z tego projektu.

  1. Nowe żłobki i przedszkola- darmowe

Celem programu jest budowa nowych żłobków i przedszkoli, ale także zainwestowanie w te istniejące, które obecnie są w złym stanie technicznym. Nowoczesne przedszkola z większą liczbą miejsc dla maluchów to szansa na przekonanie do zamieszkania w Częstochowie i do powstrzymania spadku liczby mieszkańców. Zniosę również opłaty za nie.

  1. Częstochowskie podwórka

Wdrożę program  uporządkowania częstochowskich podwórek – miejsc, które są administrowane przez ZGM, spółdzielnie mieszkaniowe i prywatnych właścicieli tak, jak to ma miejsce np. w alei NMP. Podwórka powinny zostać uporządkowane, powinny na nim powstać miejsca do rekreacji i wypoczynku. W ramach programu zostanie stworzony system współpracy z administratorami.

  1. Złota rączka dla Seniora

Utworzę profesjonalny program pomocy w naprawach domowych dla częstochowskich seniorów. Obecnie działa on tylko w ZGM. Celem projektu jest jego rozszerzenie np. w ramach Karty Mieszkańca Częstochowy można byłoby przyznawać określoną liczbę darmowych napraw i inne ulg.

  1. Oferta zajęć pozaszkolnych

Zadbam o to, by powstał przemyślany program miejski zajęć pozaszkolnych dla dzieci. We współpracy z klubami sportowymi i innymi organizacjami powstanie program zajęć z różnych dziedzin dla dzieci i młodzieży. Co najważniejsze wszystkie zajęcia byłyby darmowe, co pozwoliłoby na rozwój dzieci z uboższych rodzin

  1. Cykliczne Senioriady

Senioriady w Częstochowie będą się odbywać cyklicznie. Wiosną organizowane będą na świeżym powietrzu, a jesienią w Hali Sportowej Częstochowa lub w innym zadaszonym obiekcie.

Scroll to Top